Svedia

Robinson Svedia

svedia

Robinson Svedia är inrymd i den anrika Svediavillan, som är renoverad och tillbyggd för att passa vår verksamhet. Robinson Svedia är en f-5 skola med 73 elever som startade 2008.

Kontaktuppgifter:
Ripgatan 32
745 62 Enköping

Telefon: 0171 – 305 07
Mobil: 070 – 393 05 07
E-post: svedia@robinson.nu


Veronica Sandberg
Veronica är biträdande rektor samt undervisar i matematik i åk 2 och 3. Veronica är ansvarig för matematiken på Svedia. Veronica är utbildad lärare för grundskolans tidigare år med inriktningarna svenska, matematik och NO.

Favoritcitat: ”Ingen kan vara nere med en ballong” – Nalle Puh

veronica@robinson.nu


Signe Padgett
Signe är Björkarnas lärare samt ansvarig för engelskan, slöjden och hem- och konsumentkunskapen på Svedia. Signe är utbildad lärare för grundskolans tidigare år med inriktning mot svenska, matte, engelska och hem- och konsumentkunskap.

Favoritcitat: ”Doubts kills more dreams than failure ever will.”

signe@robinson.nu


Hanna Edin
Hanna är ansvarig lärare för Ekarna på Svedia. Hanna är utbildad lärare för grundskolans tidigare år samt förskoleklass, med inriktning mot svenska, matematik och idrott.

Favoritcitat: ”Frukt är inte godis”– Grynet

hanna@robinson.nu


Linda Stål
Linda är Asparnas lärare samt ansvarig för engelska i åldrarna 1-3 samt hem- och konsumentkunskap. Linda är utbildad lärare för grundskolans tidigare år med inriktningen språk och matematik och har ämnena svenska, matematik, engelska och hem- och konsumentkunskap.

Favoritcitat: ”Life isn´t about waiting for the storm to pass. It’s about learning to dance in the rain.”

lindas@robinson.nu


Ida Eklund
Ida är ansvarslärare i Granarna. Ida är utbildad lärare för grundskolans tidigare år med ämnena svenska och matematik.

ida@robinson.nu


Mats Grahn
Mats har musikundervisning på Svedia. Han är behörig lärare i musik, samhällskunskap, biologi, idrott och hälsa samt bild. Mats är dessutom utbildad fritidspedagog.

Favoritcitat: ”Bättre lyss till den röst som sprack än att aldrig höja ett halvt” – Fritt efter traditionellt ordspråk

mats@robinson.nu


Jenny Eriksson
Jenny arbetar som individuell elevpedagog på Svedia. Jenny är också fritidsansvarig och jobbar på fritids.

jennye@robinson.nu


Erica Lövgren
Erica arbetar som individuell elevpedagog på Svedia. Erica jobbar även på fritids.

erica@robinson.nu


Helena Peterson
Helena arbetar som specialpedagog på alla fyra Robinsonskolorna. Helena brinner för att hitta lösningar när något är litet tungt i skolan. Hon träffar elever, lärare och föräldrar för att hitta lösningar så att elever kan utvecklas i sitt lärande. ​

Favoritcitat: ”Problem är bara möjligheter i arbetskläder”

helena@robinson.nu


Maria Leander
Föräldraledig.

Maria är utbildad lärare för grundskolans tidigare år med ämnena Geografi, historia, Matematik, Religion, Samhällskunskap och Svenska. ​

marial@robinson.nu


Mukdadmukdad
Vaktmästare på Svedia

 

 

mukdad@robinson.nu

Kommentarer inaktiverade.