Svedia

Robinson Svedia

svedia

Robinson Svedia är inrymd i den anrika Svediavillan, som är renoverad och tillbyggd för att passa vår verksamhet. Robinson Svedia är en f-5 skola med 73 elever som startade 2008.

Kontaktuppgifter:
Ripgatan 32
745 62 Enköping

Telefon: 0171 – 305 07
Mobil: 070 – 393 05 07
E-post: svedia@robinson.nu


Veronica Sandbergveronica
Veronica är Lönnarnas älg samt ansvarig för matematiken på Svedia. Veronica är utbildad lärare för grundskolans tidigare år med inriktningarna svenska, matematik och NO.

Favoritcitat: ”Ingen kan vara nere med en ballong” – Nalle Puh

veronica@robinson.nu


Signe PadgettSigne
Signe är Björkarnas älg samt ansvarig för engelskan, slöjden och hem- och konsumentkunskapen på Svedia. Signe är utbildad lärare för grundskolans tidigare år med inriktning mot svenska, matte, engelska och hem- och konsumentkunskap.

Favoritcitat: ”Doubts kills more dreams than failure ever will.”

signe@robinson.nu


Hanna Edinhanna
Hanna är ansvarig älg för Ekarna på Svedia. Hanna är utbildad lärare för grundskolans tidigare år samt förskoleklass, med inriktning mot svenska och matematik.

Favoritcitat: ”Frukt är inte godis”– Grynet

hanna@robinson.nu


Linda Stållinda
Linda är Ekarnas älg samt ansvarig för engelska i åldrarna 1-3 samt hem- och konsumentkunskap. Linda är utbildad lärare för grundskolans tidigare år med inriktningen språk och matematik och har ämnena svenska, matematik, engelska och hem- och konsumentkunskap.

Favoritcitat: ”Life isn´t about waiting for the storm to pass. It’s about learning to dance in the rain.”

lindas@robinson.nu


Hanna Burman
Hanna är älg i Öst samt Enarnas ansvarsälg. Hon är utbildad lärare i matematik, svenska och engelska för förskoleklass och grundskolans tidigare år. Har sedan tidigare även en journalistexamen.

Favoritcitat: ”Vad funkar bäst? Teamwork!”

hannab@robinson.nu


Mats Grahn
Mats är ansvarig älg för Asparna på Svedia. Han är behörig lärare i musik, samhällskunskap, biologi, idrott och hälsa samt bild. Mats är dessutom utbildad fritidspedagog.

Favoritcitat: ”Bättre lyss till den röst som sprack än att aldrig höja ett halvt” – Fritt efter traditionellt ordspråk

mats@robinson.nu


Tina Eriksson
Tina arbetar som individuell elevpedagog och som fritidsälg.

Favoritcitat: ”Always be kind.”

tina@robinson.nu


Erica LövgrenErica Lövgren
Erica jobbar på fritids.

erica@robinson.nu


Helena Peterson
Kompetensledig vårterminen 2017.

Helena arbetar som specialpedagog på alla fyra Robinsonskolorna. Helena brinner för att hitta lösningar när något är litet tungt i skolan. Hon träffar elever, lärare och föräldrar för att hitta lösningar så att elever kan utvecklas i sitt lärande.

Favoritcitat: ”Problem är bara möjligheter i arbetskläder”

helena@robinson.nu


Emad Khadamalsudjadaemad
Undervisar i modersmålen arabiska och  Kurdiska

Favoritcitat: ”Borta är bra men hemma är bäst”


Mukdadmukdad
Vaktmästare på Svedia

 

 

mukdad@robinson.nu

Kommentarer inaktiverade.