Vårfru

Robinson Vårfruvarfublogg
Robinson Vårfru är vår 6-8-skola. Den är belägen bredvid brandstationen i det som en gång var Enköpings äldsta förskola. Här finns nu 90 elever, men när den har växt färdigt kommer skolan att rymma ca 130 elever i årskurs 6-9.

Kontaktuppgifter:
tullgatan 19
745 30 Enköping

Telefon: 0171 – 309 06
E-post: varfru@robinson.nu


Sara Rosenbladsara_rosenblad
Sara är utbildad kemi-, biologi-, fysik- och tekniklärare  och undervisar i NO på Robinson. Jobbar även som bitr. rektor på Robinson Vårfru.

Favoritcitat:  “Genom att sikta mot det omöjliga, kan du nå det högsta möjliga.” – August Strindberg

sara@robinson.nu


Helena Erkenstål helena-erkenstal
Helena är utbildad SO-lärare och undervisar på Vårfru.

Favoritcitat: “Går det inte så går det ändå.”  av Dregen

helenae@robinson.nu


Fredrik Anderssonfredrik-andersson
Fredrik är utbildad lärare för grundskolans tidigare år med inriktning mot samhällsorienterade ämnen.

Favoritcitat: “I choose a lazy person to do a hard job. Because a lazy person will find an easy way to do it.” – Bill Gates

fredrik@robinson.nu


Josefin Israelssonjosefin-israelsson
Josefine är utbildad lärare i bild, slöjd och engelska och undervisar på Vårfru.

Favoritcitat: “Be silly. Be honest. Be kind.” av Ralph Waldo Emerson

josefin@robinson.nu


Martin Uppstenmartin-uppsten
Martin Uppsten är utbildad matematik- och biologilärare och undervisar i matematik och NO på Vårfru.

Favoritcitat: “Var du än hamnar i livet så var alltid vän med kocken”  av Martin Uppsten

martin@robinson.nu


Sabinah Gustavsson
Lärare i Svenska, engelska, bild och slöjd

Favoritcitat: “IF you can dream IT you can do IT”

sabinah@robinson.nu


Elisabet Folkesson
Elisabet, ”Lisa”, är utbildad lärare i spanska och engelska och undervisar på Robinson Vårfru.

Favoritcitat: ”Be yourself; everyone else is already taken.” – Oscar Wilde

elisabet@robinson.nu


Josefine Lindén
Josefine är utbildad lärare i samhällskunskap och idrott och hälsa.

Favoritcitat: ”Alla är genier. Men om du bedömer en fisk utifrån dennes förmåga att klättra i träd, så kommer den att leva hela sitt liv i tron om att den är dum.”

josefinel@robinson.nu


Camilla Berneklint
Undervisar musik och hem- och konsumentkunskap.

Favoritcitat: ”Kreativitet är intelligens som har roligt.” – Albert Einstein

camilla@robinson.nu


Maria Käck

Favoritcitat:

mariak@robinson.nu


Maria Isberg
Maria är lärare tyska och svenska på Vårfru.

Favoritcitat: ”Det är en stor fördel att tidigt begå de misstag man kan lära något av.” – Winston Churchill

mariai@robinson.nu


Lotta Starklotta-stark
Lotta är utbildad fransklärare och kommer undervisa i franska på Vårfru.

Favoritcitat: ”Om du vill att dina barn ska bli kloka, läs sagor för dem. Om du vill att de ska bli ännu klokare, läs fler sagor för dem.” – Albert Einstein

lotta@robinson.nu


Maria Delgado
är vikarie denna termin för Spanska och Engelska på Vårfru..

Favoritcitat: ”När en dörr stängs, öppnas en annan”

mariad@robinson.nu


Daniel Lindbergdaniel-lindberg
Daniel är vår socialpedagog.

Favoritcitat: “Skynda långsamt.”

 

danne@robinson.nu


William Jernberg

 

 

william@robinson.nu


Helena Petterssonhelena-petterson
Kompetensledig vårterminen 2017.

Helena arbetar som specialpedagog på alla fyra Robinsonskolorna. Helena brinner för att hitta lösningar när något är litet tungt i skolan. Hon träffar elever, lärare och föräldrar för att hitta lösningar så att elever kan utvecklas i sitt lärande.

Favoritcitat “ Problem är bara möjligheter i arbetskläder  “ – Mulle Meck

helena@robinson.nu


Martina Zetterström
martinazSpecialpedagog på Husberg och Vårfru.

Favoritcitat: ”Efter regn kommer solsken.”

martinaz@robinson.nu


Mohammed Akram Ali
Mohammed är vaktmästare på Vårfru.

 

mohammed@robinson.nu


Kommentarer inaktiverade.