Husberg

Robinson Husberg

Robinson Husberg är en F-5 skola med 70 barn som ligger i skogskanten på Vitriskagatan. Skolan är den första vi startade i Enköping.

Kontaktuppgifter:
Vitriskagatan 67
749 45 Enköping

Telefon: 0171 – 306 07
mobil: 070 – 753 06 07
E-post: husberg@robinson.nu


annai

Anna-Karin Ingwersen
Anna-Karin är biträdande rektor på Robinson Husberg och utbildad Ma/No lärare med inriktning friluftsliv.

Favoritcitat: ”Det är i motvind och inte i medvind en drake lyfter.

anna-karin@robinson.nu


 

Maria Axelsson
Maria är Lönnarnas älg. Hon är grundskollärare åk 1-6 matematik, svenska, engelska, SO och NO samt förskollärare. Maria är ansvarig för fysik, kemi och fysik åk 4-6 på Husberg och ansvarig för engelska åk f-5 på hela Robinson.

Favoritcitat: ”Fyll inte livet med dagar, fyll dagarna med liv.

maria@robinson.nu


Malin Hjalmarsonmalin hjalmarson
Föräldraledig.
Enarnas älg. Utbildad lärare för förskoleklass samt grundskolans tidigare år med inrikting mot svenska, matematik och NO.

Favoritcitat: ”It’s the little things that makes life big.”

malinh@robinson.nu


Anna Persson
Anna är Granarnas älg, samt ansvarig för engelska och hem-och konsumentkunskap på Husberg. Anna är utbildad lärare för grundskolans tidigare år med inriktning mot svenska, matematik, engelska och hem- och konsumentkunskap.

Favoritcitat: ”De e så bra, så jag blir inspirerad av mig själv.

annap@robinson.nu


Jörgen Lidmo Lundmark
Jörgen är Enarnas älg. Legitimerad grundskollärare för åk 1-6 i svenska, matematik, engelska, idrott & hälsa samt förskolelärare. Jörgen är ansvarig för idrott & hälsa på Husberg.

Favoritcitat: ”Life is not the amount of breaths you take, it´s the moments that takes your breath away.” – Will Smith

jorgen@robinson.nu


Jennifer Nilsson Westberg

Favoritcitat:

jennifer@robinson.nu


Helena Peterson
Kompetensledig vårterminen 2017

Helena arbetar som specialpedagog på alla fyra Robinsonskolorna. Helena brinner för att hitta lösningar när något är litet tungt i skolan. Hon träffar elever, lärare och föräldrar för att hitta lösningar så att elever kan utvecklas i sitt lärande.

Favoritcitat: ”Problem är bara möjligheter i arbetskläder

helena@robinson.nu


Martina Zetterström
martinazSpecialpedagog på Husberg och Vårfru.

Favoritcitat: ”Efter regn kommer solsken.”

martinaz@robinson.nu


Thomas BerggrenThomas Berggren
Thomas är vaktmästare på Robinson Husberg.

Favoritcitat: ”I den här stunden skapar du din egen värld…”

thomas@robinson.nu


Kommentarer inaktiverade.