Fanna

Robinson FannaFannabild

Robinson Fanna startade hösten 2011. Den ligger alldeles nära Villa Fannalund.
På skolan går 72 barn i åldrarna F-5.

Kontaktuppgifter:
Gånstavägen 7
745 42 Enköping

Telefon:0171 – 307 07
Mobil: 070 – 656 07 07
E-post: fanna@robinson.nu


Malin Frisk
Malin arbetar som biträdande rektor på Fanna. Malin är utbildad Grundskollärare i Sv/SO med idrott som tillval.

Favoritcitat: ”Trägen vinner”

malin@robinson.nu


Anna Hellblom
Björkar. Ma/No lärare 1-7 med idrott som tillval. Ansvarig tillsammans med Veronica för matematiken på Svedia.

Favoritcitat: ”En bra dag uppstår inte bara, de är något du skapar.”

annah@robinson.nu


Johan Dahlberg
Ansvarsälg för Enarna. Utbildad inom Sv och SO för åk 1-6 samt matemati upp till åk 9. Förutom det en gedigen erfarenhet av livet.

Favoritcitat: ”Det går inte att bromsa sig ur en uppförsbacke”

johan@robinson.nu


Anna Åkerberg
Anna är älg på Robinson sedan många år och är just nu ansvarig för Granarna (åk 2) på Robinson Fanna. Hon är dessutom musikansvarig för åk F-5. Anna är utbildad grundskollärare med inriktning Språk och litteratur för åk 1-7 och har även en ettårig Musikutbildning.

Favoritcitat: ”Hur svårt kan det va?”

anna@robinson.nu


Martina Linevid
Martina arbetar med Ekarna ( 6-åringarna på Fanna). Hon är utbildad förskollärare och arbetar även en del på fritids.

Favoritcitat: ”Se det goda i människor och fokusera på det, fastna inte i att bara se bekymmer” .

martina@robinson.nu


Cicci Flodin
Cicci är asparnas älg.

Favoritcitat: ”Du måste inte kunna för att börja, Men du måste börja för att kunna.” – Okänd

cicci@robinson.nu


Sofia Jäderqvist

 

Favoritcitat: ”Den som aldrig gjort ett misstag har aldrig provat något nytt.”

sofia@robinson.nu


Therese Ohlsson
Therese är Individuell elevpedagog. Therese har över 20 års erfarenhet med barn i behov av särskilt stöd i Grundskola, särskola och fritidshem.

Favoritcitat: ”Allting är svårt innan det är enkelt.

therese@robinson.nu


Ejub Mehic
Ejub är Individuell elevpedagog.

ejub@robinson.nu


Sandra Hansson
Sandra arbetar som fritidsansvarig på Fanna och har många års erfarenhet av arbete på fritids. Hon är även utbildad ART (Aggression Replacement Training) instruktör och håller lektioner i det. I ART arbetar man med tre strategier för att lära elever att hantera sociala situationer: Social färdighetsträning, känslokontrollträning och moralträning.

Favoritcitat: ”Det omöjliga tar bara lite längre tid.”

sandra@robinson.nu


Helena Peterson
Kompetensledig vårterminen 2017.

Helena arbetar som specialpedagog på alla fyra Robinsonskolorna. Helena brinner för att hitta lösningar när något är litet tungt i skolan. Hon träffar elever, lärare och föräldrar för att hitta lösningar så att elever kan utvecklas i sitt lärande.

Favoritcitat: ”Problem är bara möjligheter i arbetskläder”

helena@robinson.nu


Jessica Danielsson
Jessica arbetar med administration på Robinson och arbetar på fritids på Robinson Fanna.

Favoritcitat: ”Allting ordnar sig!”

jessicad@robinson.nu


Per Fredricsson
Per är vaktmästare på Fanna.

 

per@robinson.nu


Lamaa Barri
Lamaa är vaktmästare på Fanna.

 

 

Kommentarer inaktiverade.